عوارض دیابت بارداری

سایت تخصصی قند خون و دیابت

عوارض دیابت بارداری

۲۰ بازديد

افزایش سطح قند خون در دوران بارداری ممکن است به مادر و کودک آسیب بزند و خطر موارد زیر را افزایش دهد:

  • فشار خون بالا
  • پره اکلامپسی (preeclampsia)
  • سقط جنین یا مرده زایی
  • نقص های مادرزادی

عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا با اشاره به علائم بروز دیابت بارداری درباره عوارض آن، گفت: مسمومیت حاملگی، شروع زایمان زودرس، عدم پیشرفت در زایمان طبیعی و... از عوارض دیابت بارداری است.

دکتر فیروزه بلاش در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: دیابت بارداری برای اولین بار در دوره بارداری مشخصی می‌شود. به طور کلی دیابت جزو بیماری‌هایی است که مشاهده آن با آغاز بارداری ممکن است. زمانی که آزمایش قندخون ناشتا یا آزمایش پس از مصرف پودرقند از فرد گرفته می‌شود، عدد از میانگین نرمال خود بالاتر می‌رود و در این صورت دیابت بارداری اتفاق می‌افتد.

وی افزود: علت دیابت بارداری بالا رفتن سطح هورمون‌ها هستند؛ زیرا نسبت به انسولین مقاومت به وجود می‌آید و دیابت بارداری رخ می‌دهد. دیابت بارداری معمولا بدون علامت است و بر اساس آزمایش یا بر اساس ریسک‌های قبلی فرد، حدس بروز دیابت بارداری را می‌زنیم و درخواست آزمایش می‌کنیم. در مواردی هم که دیابت بارداری علامت داشته باشد این علائم به صورت پر ادراری، احساس تشنگی و یا لاغری بروز پیدا می‌کنند.
این متخصص زنان و زایمان ادامه داد: دیابت بارداری با اتمام بارداری و فروکش کردن سطح هورمون‌های حاملگی از بین می‌رود. خانم‌هایی که به دیابت بارداری مبتلا می‌شوند معمولا ۵۰ درصد بعد از ۴۰ سالگی ممکن است به دیابت نوع۲ مبتلا شوند.

وی درباره عوامل موثر بر بروز دیابت بارداری، تصریح کرد: سن بالای ۲۵ سال، چاقی، ریسک‌فاکتورهایی مثل تخمدان پلی‌کیستیک، ارث خانوادگی ابتلا به دیابت، سابقه زایمان بچه با وزن بالاتر از ۴ کیلو و داشتن سابقه مرگ جنین داخل رحم سبب می‌شود فرد بیشتر مستعد ابتلا به دیابت بارداری باشد.

او با اشاره به عوارض بارداری برای مادر و جنین، اظهار کرد: خیلی از خانم‌های مبتلا به دیابت بارداری مستعد فشارخون بارداری هم هستند و دچار مسمویت بارداری هم می‌شوند. یکی از عوارض برای مادر بویژه اگر دیابت بارداری کنترل نشده باشد، شروع زایمان‌های زودرس است. افرادی که دیابت کنترل نشده دارند ممکن است دچار عفونت‌های ادراری هم بشوند. از طرف دیگر این عوارض برای جنین به شکلی بروز پیدا می‌کند که معمولا با وزن بالا به دنیا می‌آیند و احتمال سزارین با این موضوع افزایش می‌یابد؛ همچنین در صورتی که قرار باشد زایمان طبیعی انجام شود عوارض زایمان طبیعی مثل شکستگی استخوان ترقوه نوزاد، عدم پیشرفت زایمان و... اتفاق می‌افتد.

وی افزود: اگر دیابت کنترل نشده که با مسائل قلب و عروقی همراه باشد، ممکن است بر رشد جنین اثر معکوس داشته باشد و باعث رشد کم جنین شود. همچنین مرگ جنین داخل رحم نیز از عوارض دیگر دیابت کنترل نشده است.

عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا در خاتمه، تاکید کرد: با توجه به بالا رفتن سن بارداری و سایر مسائل مانند بیماری‌های زمینه‌ای فرد و ... بهتر است کسانی که قصد بارداری دارند پیش از اقدام به آن، عوامل خطر را به کمک پزشک تشخیص دهند و اگر مستعد ابتلا به دیابت بارداری شناخته شدند، پیش از بارداری اقدام به کاهش وزن کنند. فرد مبتلا به دیابت بارداری باید رژیم غذایی صحیح و ورزش را آغاز کند و در صورتی که این اقدامات موثر نبود، دارودرمانی آغاز می‌شود.
۰ ۰

علت عفونت ادراری در بارداری چیست؟

زنان در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی که باعث کند شدن جریان ادرار می شود، مستعد ابتلا به عفونت ادراری هستند. در نتیجه باکتری ها قبل از خارج شدن از بدن، زمان بیشتری برای رشد کردن دارند. همچنین بزرگ شدن رحم و افزایش وزن می تواند جریان ادرار را از مثانه مسدود کند و باعث عفونت شود. بهترین داروهای درمان عفونت ادراری

علائم عفونت ادراری در بارداری چیست؟

علائم شایع عفونت ادراری عبارتند از:

  • درد هنگام دفع ادرار
  • تکرر ادرار
  • درد در ناحیه تحتانی شکم
  • وجود خون در ادرار (هماچوری)
  • کدر شدن یا بدبو بودن ادرار کاندوم زنانه چیست؟

علائم هشدار دهنده

اگر علایمی مانند تب شدید، لرزش یا کمردرد دارید یا به طور کلی احساس بیماری می کنید، حتما به پزشک مراجعه نمایید چون ممکن است به پیلونفریت (عفونت جدی کلیه ها که نیاز به درمان فوری دارد) مبتلا شده باشید.

منبع: بهترین کودک

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در رویا بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.